Dlaczego na poddaszu jest zimno – rzeczoznawca budowlany wyjaśnia

Dlaczego na poddaszu jest zimno – rzeczoznawca budowlany wyjaśnia

Wielu właścicieli domów ma problem z utrzymaniem pożądanej temperatury na poddaszu. Rzeczoznawca budowlany wyjaśnia, jakie są najczęstsze przyczyny zimnego poddasza. Zazwyczaj wynika to ze zbyt cienkiej warstwy izolacji lub jej nieprawidłowego ułożenia. Podpowiadamy, jak poprawić komfort cieplny w domu!

Oznaki złej izolacji poddasza

Na uszkodzenie izolacji może wskazywać znaczna różnica temperatur między parterem a poddaszem. Płyty g-k na skosach są zimne, ponadto odczuwamy przejmujący chłód. Aby ocenić jakość izolacji, warto przyjrzeć się śniegowi na dachu. Niekiedy zalega on na wysokości stropu nad użytkowanymi pomieszczeniami, a powyżej się topi. Specjalista może również wykryć mostki termiczne wokół okien połaciowych. Rzeczoznawca budowlany wyjaśnia, że wspomniane objawy świadczą o niewystarczającej izolacji. 

Może się też zdarzyć, że śnieg zalega tylko na krawędziach dachu wystających poza bryłę budynku. Energia, która miała służyć do ogrzewania pomieszczeń, przyczynia się do topnienia śniegu.  Jeśli wykonawca nie ocieplił krokwi, staną się one mostkami termicznymi. W takiej sytuacji śnieg topnieje właśnie nad nimi.

Problem „zimnego poddasza” – rzeczoznawca budowlany wyjaśnia

Wielu właścicieli domów zauważa, że na poddaszu jest znacznie zimniej niż na parterze. Rzeczoznawca budowlany wyjaśnia, z czego może wynikać zaistniała sytuacja. Problem zazwyczaj jest spowodowany niewłaściwym doborem materiałów ociepleniowych lub ich nieprawidłowym montażem. Brak paroizolacji, nieszczelne okna i zła wentylacja mogą prowadzić do szybkiego wychładzania się pomieszczeń. W konsekwencji przyczynia się to do zmniejszenia komfortu cieplnego i wzrostu rachunków za ogrzewanie. 

Zastanawiasz się, jak rozpoznać źle wykonaną izolację? Z pomocą przychodzi rzeczoznawca budowlany, wyjaśnia, kiedy warto wykonać badanie kamerą termowizyjną. Otrzymałeś niedawno wyższy niż zwykle rachunek za ogrzewanie? A może zauważyłeś pleśń na ścianie i suficie? W takim razie skontaktuj się ze specjalistą. Ekspert korzysta z kamery termowizyjnej, która rejestruje natężenie promieniowania podczerwonego i zamienia je na obraz widzialny. W ten sposób może wykryć mostki termiczne, czyli miejsca, w których dochodzi do nadmiernej utraty ciepła. Może to prowadzić do skraplania się pary wodnej, a w konsekwencji zawilgocenia elementów konstrukcyjnych i materiałów izolacyjnych.

Dlaczego na poddaszu jest chłodniej – rzeczoznawca budowlany wyjaśnia

Nieprawidłowa izolacja dachu może stanowić przeszkodę w utrzymaniu optymalnej temperatury na poddaszu. W takiej sytuacji przyda się rzetelna ekspertyza techniczna, którą sporządza rzeczoznawca budowlany. Wyjaśnia, czy wykonawca popełnił błąd przy docieplaniu budynku. 

Izolacja poddasza – najczęstsze nieprawidłowości

  • zastosowanie cieńszej izolacji termicznej niż w projekcie,
  • brak membrany (folii paroizolacyjnej),
  • niedokładne cięcie materiałów izolacyjnych (Zbyt krótkie odcinki osuwają się w dół, w konsekwencji mostki termiczne mogą powstawać od góry połaci. Z drugiej strony fragmenty mat nie mogą być za długie, w przeciwnym razie wykonawca musi je mocno upychać. Wełna wypycha membranę dachową, co zaburza cyrkulację pary wodnej).
  • niezachowanie odpowiednich szczelin wentylacyjnych,
  • nieprecyzyjne ułożenie folii paroizolacyjnej,
  • niedokładne połączenie membrany dachowej z kominami lub kołnierzem okna dachowego.

Sposoby na ocieplenie poddasza

Chcesz zadbać o komfort cieplny na poddaszu? W takiej sytuacji pomoże Ci rzeczoznawca budowlany. Wyjaśnia, jaką metodę ocieplania wybrać. Do izolacji poddasza często wykorzystuje się wełnę skalną, która ma niski współczynnik przewodzenia ciepła. Dodatkowo jest ona niepalna, sprężysta, paroprzepuszczalna, trwała i łatwa w montażu. Nie osiada, ani nie odkształca się pod wpływem różnicy temperatur.

Doświadczony rzeczoznawca budowlany wyjaśnia, że źle ocieplone poddasze generuje ogromne straty ciepła w budynku. Aby poprawić komfort termiczny, warto rozważyć zastosowanie wełny celulozowej. Wdmuchiwanie izolacji zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Materiał nie pęka, nie rozwarstwia się, ani nie tworzy szczelin. Producent impregnuje wełnę naturalnymi środkami, które odstraszają szkodniki. Dodatkowo staje się ona odporna na pleśń i grzyby. Zanim zdecydujesz się na modernizację termoizolacji, zleć ekspertyzę budowlaną. Specjalista zaproponuje najlepszą metodę ocieplenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + 13 =