Polerowanie stali nierdzewnej krok po kroku — na czym polega praca specjalistów?

Polerowanie stali nierdzewnej krok po kroku — na czym polega praca specjalistów?

Jak wygląda proces polerowania stali nierdzewnej? Jakich błędów unikać i które materiały do obróbki stali nierdzewnej wykorzystać? To wszystko wiedzą doświadczeni specjaliści, którzy zajmują się tym na co dzień. Warto dokładniej przyjrzeć się usłudze polerowania stali i poznać zalety tej metody obróbki powierzchniowej.

Na czym polega polerowanie stali nierdzewnej?

Stal nierdzewna znajduje zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle. Wykorzystywana jest w lotnictwie, motoryzacji, ale również w branży spożywczej, budowlanej i usługowej. Częste użytkowanie wykonanych z niej przedmiotów oznacza konieczność poddawania obróbce stali nierdzewnej. Polerowanie nierdzewki należy do jednej z metod dbania o czystą i gładką powierzchnię stalowych produktów. W trakcie procesu dochodzi do usunięcia rys, zanieczyszczeń i zabrudzeń. Zmienia się nieco struktura powierzchni, a modyfikacji może ulec również jej kształt. 

Sposoby polerowania stali nierdzewnej i ich charakterystyka 

Specjaliści zajmujący się na co dzień obróbką stali, najczęściej oferują swoim klientom dwie podstawowe usługi związane z polerowaniem nierdzewki. Czym różnią się między sobą dane metody?

Mechaniczne polerowanie stali 

Standardowym sposobem czyszczenia stali nierdzewnej jest mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń, rys i pozostałości farb czy lakieru. Na czym w tym przypadku polega praca ekspertów pracujących przy obróbce? Specjaliści muszą wykonać kilka precyzyjnych kroków, które pozwolą osiągnąć zadowalający efekt. 

  • Przygotowanie materiału do obróbki — jeśli obróbce podlega mocno uszkodzona stal nierdzewna, zniszczoną powierzchnię należy wcześniej pozbawić nierówności.

  • Nabłyszczenie powierzchni — pozostałości zanieczyszczeń usuwane są przy pomocy włókniny lub siatki na rzep.
  • Polerowanie pastą polerską — na tym etapie następuje faktyczny proces polerowania przy wykorzystaniu pasty polerskiej i filcu. Równomierne wcieranie pasty w stal nierdzewną a następnie polerowanie materiału pozwalają uzyskać połysk materiału.
  • Wykończenie polerki — cały proces zamyka przetarcie polerowanej powierzchni delikatną tkaniną lub papierem. 

Elektrochemiczne polerowanie stali 

Proces ten przeprowadzany jest w specjalnie przeznaczonych do tego wannach. Polega on na usunięciu danej warstwy zanieczyszczenia przy użyciu prądu elektrycznego i stężonych elektrolitów o określonym składzie chemicznym. Ten rodzaj obróbki stali umożliwia uzyskanie wyjątkowych właściwości antykorozyjnych materiału, a także nadaje mu połysk i pozwala utrzymać czystość stali przez dłuższy czas. Do zabezpieczenia stali wykorzystywane są mieszanki kwasu siarkowego i fosforowego, a cały proces przebiega w sposób mniej inwazyjny, niż mechaniczne polerowanie stali. 

Polerowanie stali nierdzewnej to proces stosunkowo niedrogi, chociaż wymaga znajomości zasad obróbki materiałowej i przestrzegania norm bezpieczeństwa. 

Szukasz sprawdzonych specjalistów od obróbki stali nierdzewnej i pewnych sposobów na efektywne polerowanie nierdzewki? Zaufaj doświadczonym fachowcom, którzy dysponują szeroką wiedzą materiałową, znają najlepsze techniki pracy ze stalą i wykorzystują do tego nowoczesne zaplecze sprzętowe. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − jeden =