Przewodnik po słupkach drogowych – kiedy i gdzie ich używać

Przewodnik po słupkach drogowych – kiedy i gdzie ich używać

Słupki drogowe to urządzenia kontroli ruchu drogowego, służące do kierowania ruchem pojazdów. Produkty te są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Można je stosować w różnych miejscach. W artykule wyjaśniamy, kiedy i gdzie używa się słupków drogowych.

Co to jest słupek drogowy?

Słupki drogowe są produktami, które pozwalają na sprawne kontrolowanie ruchu drogowego. Ich zadaniem jest kierowanie ruchem pojazdów. Na rynku dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach. Przeznaczenie słupków drogowych to uniemożliwienie wjazdu pojazdów na wyznaczony obszar. Produkty te w pewien sposób zastępują fizyczne bariery drogowe. Gdzie się stosuje słupki drogowe? Najczęściej ustawia się je przy wjeździe na parking, na ulicach, a także na skrzyżowaniach dróg. Produkty te są widoczne z daleka. Słupki drogowe mają okrągły, metalowy wierzchołek lub z tworzywa sztucznego. Na wierzchu otoczone są odblaskową warstwą zewnętrzną. Wyraźna kolorystyka i budowa zapewniają, że słupki drogowe są widoczne z daleka.

Warto wiedzieć, że słupki drogowe zastępują bariery fizyczne, tj. ściany z betonu lub bramy. To lekkie produkty, w przeciwieństwie do fizycznych barier, które przy montażu wymagają stosowania ciężkich materiałów budowlanych.

Rodzaje słupków drogowych

Słupki drogowe należą do szerokiej gamy urządzeń przeznaczonych do montażu w wielu miejscach. Niektóre z nich mają dodatkowe funkcje. Najczęściej stosuje się słupki blokujące metalowe malowane na biało-czerwony kolor. W sklepach BHP dostępne są także słupki dekoracyjne dopasowane do architektury miejskiej. Produkty te często wyposaża się w uchwyty, które pozwalają na połączenie ich za pomocą łańcuchów. Istnieją również słupki elastyczne, a także słupki składane. Używa się ich w miejscach, w których uprawnienia do poruszania się ma mają służby, tj. policja pogotowie czy straż pożarna. Przy najechaniu na nie, produkty te uginają się albo po prostu można je złożyć. Na drogach zauważyć można także słupki prowadzące, które umieszcza się najczęściej wzdłuż drogi. Ich zadaniem jest zabezpieczenie przejazdu pojazdów. Na rynku dostępne są także słupki do łańcucha. Ponadto słupki ze znakiem, U-2, U-12c, U-5a, U-5b, U-15b, U-21, elastyczne prowadzące, słupki ostrzegawcze, a także słupki z taśmą rozciąganą

Dzięki słupkom drogowym możemy zapobiec kontaktowi pojazdów i pieszych z innymi niebezpiecznymi elementami. Produkty te najczęściej znajdują zastosowanie na placach budowy, ale stosuje się je także w innych miejscach, takich jak na przykład parkingi. Słupki drogowe produkuje się z metalu lub betonu, w różnych kształtach. Na rynku dostępne są słupki drogowe okrągłe, kwadratowe, prostokątne i ośmiokątne. 

Warto też wiedzieć, że słupki to w pewnym sensie także bariery wykorzystywane przy ochronie granic posesji. Słupki drogowe pełnią także funkcję dekoracyjną i można ich używać w zastępstwie ogrodzeń różnego rodzaju. Produkty te mają wiele zalet,a  najważniejszą z nich jest ograniczenie ruchu drogowego. Można je wykorzystywać do ograniczenia ruchu drogowego i poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Gdzie stosuje się słupki drogowe

Słupki drogowe najczęściej umieszcza się na parkingu lub ulicy, zwłaszcza na wjeździe i wyjeździe z parkingów, na podjazdach czy przy krawężnikach. Na ulicy ustawia się je najczęściej na skrzyżowaniach. Słupki drogowe stosuje się do blokowania drogi lub skrzyżowania, ale także jeśli chcemy przekierować ruch w inne miejsce. Produkty te wykorzystuje się także  ze względów bezpieczeństwa, na przykład kiedy musimy przekierować ruch wokół obszaru zamkniętego na czas prowadzonej budowy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + cztery =