Aranżacja tarasu na wiosnę – zobacz, jak stworzyć prywatną zieloną przestrzeń

Aranżacja tarasu na wiosnę – zobacz, jak stworzyć prywatną zieloną przestrzeń

Wiosna już tuż-tuż, a wraz z nią możliwość relaksowania się na tarasie w otoczeniu bujnej zieleni. Najpierw trzeba jednak zaaranżować tę przestrzeń i obsadzić roślinnością. Oto kilka wskazówek, dzięki którym uporasz się z tym szybko i nie będziesz mieć problemów z późniejszą pielęgnacją roślin.

Aranżacja tarasu na wiosnę:

  • Projekt tarasu na wiosnę
  • Wybór roślin na taras
  • Meble i dodatki na taras

Zacznij od projektu tarasu

Kluczem do udanej aranżacji tarasu jest spójność, a tę osiągniesz tylko dzięki planowaniu. Jeśli już na wstępie zarysujesz wstępny projekt zielonej przestrzeni, unikniesz niepotrzebnych wydatków pod postacią roślin czy ozdób, które nie sprawdzą się lub nie zmieszczą na Twoim tarasie. Jeśli udasz się do sklepu z konkretną listą zakupów, szansa na spontaniczne zakupy, stanowiące duże obciążenie dla portfela, będzie o wiele niższa.

Rośliny kwitnące, czy zimozielone – co wybrać do aranżacji tarasu 

Przy wyborze roślin na taras masz dwie możliwości. Jedną z nich stanowią rośliny zimozielone, które zachwycają intensywną zielenią przez cały czas. Druga to rośliny sezonowe, które kwitną latem i wiosną. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym tarasem przez cały rok, postaw na ich kombinację. Zimozielone poszycie będzie łatwe do utrzymania w dobrym stanie bez skomplikowanej pielęgnacji. W tej roli sprawdzą się m.in. jałowiec całoroczny, kiścień, bluszcz pospolity, cyprysik groszkowy, trzmielina Fortune’a, barwinek i tuja.

A gdy nadejdzie wiosna, możesz je urozmaicić kwitnącymi na kolorowo roślinami. Do wyboru masz różne rodzaje, takie jak chociażby:

  • rośliny o pokroju rozkrzewionym – np. złocień krzewiasty, żeniszek, lantana, heliotrop, pantofelnik,
  • rośliny zwisające – np. nasturcja, portulaka, uczep, komarzyca, smagliczka, werbena, torenia, kocanka,
  • rośliny o długim okresie kwitnienia – np. pelargonia, niecierpek Waleriana, fuksja, lobelia, dalia, aksamitka rozpierzchła, czubatka ubiorkolistna, begonia bulwiasta,
  • rośliny ozdobne z liści – np. irezyna, starzec popielny, koleus, geranium, zielistka, santolina cyprysikowata,
  • pnącza jednoroczne i wieloletnie – np. groszek pachnący, wiciokrzew, fasola ozdobna, wilec purpurowy, chmiel japoński, kobea, winobluszcz pięcio- i trójlistkowy.

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy na temat roślin, możesz skorzystać z pomocy specjalistów od aranżacji balkonów i tarasów: zaroslo.pl. Eksperci dobiorą rośliny do warunków panujących na konkretnej przestrzeni. W rezultacie zieleń zachowa idealny wygląd przez dłuższy czas i nie będzie trudna w pielęgnacji.

Jak wybrać meble na taras i dodatki?

Nie na każdym tarasie znajdzie się miejsce na komplet wypoczynkowy na kilka osób. Wybór mebli ogrodowych warto rozpocząć od oszacowania dostępnej przestrzeni i dobrania takich produktów, które się na niej zmieszczą. Jeśli ogranicza Cię metraż, możesz rozważyć zakup składanych mebli, które po złożeniu zajmują niewiele miejsca i nie przeszkadzają w swobodnym przemieszczaniu się.

Koniecznie zwróć też uwagę na materiał, z którego jest wykonane wyposażenie tarasu. Jeśli jest on zabudowany od góry, a tym samym chroniony przed deszczem i silnym słońcem, sprawdzi się w zasadzie każdy. Na taras narażony bezpośrednio na działanie czynników pogodowych należy wybrać jednak wytrzymałe meble i dodatki, np. wykonane z technorattanu czy innego tworzywa sztucznego.

Przebywanie na tarasie będzie przyjemniejsze, jeśli ozdobisz go kilkoma dekoracjami stanowiącymi kontrapunkt dla zieleni i mebli. Aktualnie najmodniejsze dekoracje zewnętrzne to te utrzymane w stylu boho – czyli m.in. lampiony, makramy, miękkie, puszyste dywaniki czy lampki fantazyjnie rozwieszone nad głowami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *