Jak dbać o busa, aby zwiększyć jego żywotność?

Jak dbać o busa, aby zwiększyć jego żywotność?

Prowadzisz firmę usługową i wykorzystujesz w pracy flotę nowoczesnych busów? Aby zapewnić możliwie najdłuższą wydajność, sprawność i żywotność pojazdów, warto o nie odpowiednio zadbać. Sprawdź, jak to zrobić.

Kontroluj stan techniczny busa

Podstawą właściwej dbałości o pojazd osobowy bądź dostawczy są skrupulatne przeglądy techniczne. Warto je robić jak najczęściej – obowiązkowy roczny przegląd to często zbyt mało, aby mieć pewność, że auto jest w dobrym stanie. Pamiętaj, że pojazd eksploatowany na bieżąco niszczy się znacznie szybciej niż też użytkowany w mniejszym zakresie. To prowadzi do szybszego zużywania się konkretnych części do busów Ducato i innych marek, w tym zwłaszcza opon i elementów zawieszenia. Regularnie sprawdzaj zatem stan zawieszenia i dbaj o opony w samochodzie, mierząc wysokość bieżnika oraz ciśnienie. Koniecznie zmieniaj również opony na zimowe, gdy na drogach pojawi się lód lub śnieg.

Kiedy zajdzie konieczność wymiany części, wybieraj wysokiej jakości, najlepiej nowe elementy od polecanych marek. Gdzie znajdziesz najlepsze akcesoria motoryzacyjne? Jeśli interesują Cię wysokiej klasy części do busów Gorzów Wielkopolski to z kolei Twoje miejsce zamieszkania, sprawdź ofertę Van King. Znajdziesz w niej niezawodne elementy do busów od renomowanych producentów, które przedłużą żywotność Twojego samochodu i pozwolą na bezpieczną i wydajną jazdę.

Wykonuj na bieżąco niezbędne naprawy

Nie zwlekaj z wymianą konkretnych części samochodowych, gdy zaczną się psuć. Spóźniona wymiana elementu zawieszenia bądź innego układu może doprowadzić do uszkodzenia innych części, a w efekcie skończyć się poważniejszą awarią. To z kolei spowoduje, że zamiast niewielkiego wydatku na daną część przyjdzie Ci zapłacić znacznie więcej. Części zawieszenia wymieniaj parami, bo prędzej czy później drugi amortyzator albo przegub i tak zaczną wykazywać oznaki zużycia.

Nie przeładowuj auta

Niezależnie od tego, czy wykorzystujesz busa do przewozu ludzi lub towarów, dbaj o jego właściwy ciężar. Przeładowanie pojazdu zagraża jego sterowności, a ponadto naraża Cię na straty finansowe w przypadku ewentualnej kontroli. Kary za przeładowanie auta są dotkliwe, dlatego Twoje starania o możliwie najlepsze wykorzystanie przestrzeni ładunkowej mogą się łatwo skończyć nie zyskiem, ale zupełnie zbędnym i dość sporym wydatkiem. Pamiętaj też, że dopuszczalna masa całkowita busa to nie wymysł ustawodawcy, ale ograniczenie, którego przestrzeganie ma za zadanie utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa na drodze.

Prawidłowo przymocuj ładunek

Każdy ładunek przewożony w busie dostawczym wymaga odpowiedniego zamocowania. W ładowniach pojazdów tego typu podłoga i ściana są wyposażone w specjalne punkty służące do montażu pasów do przytrzymywania ładunku. Warto z nich korzystać, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo i wygodę jazdy. Transport niezamocowanego ekwipunku to tylko pozorna oszczędność czasu – w rzeczywistości prędzej czy później ładunki przesuną się lub przewrócą, przez co same ulegną zniszczeniu, a dodatkowo mogą uszkodzić samochód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście + sześć =