Jak opiekunka w Niemczech może zbudować relację z seniorem?
Miła atmosfera to klucz do zadowolenia z pracy – także tej w opiece w Niemczech. Zawód ten bowiem opiera się na budowaniu relacji z podopiecznym. Opiekunka pracująca w Niemczech nierzadko spędza z seniorem całe dnie, dlatego warto, by oboje dążyli do porozumienia. Zbudowanie pozytywnej relacji nie jest jednak łatwe, zwłaszcza w przypadku pracy za granicą. Jak sprawić, żeby kontakt z seniorem był jak najlepszy?
Cechy przydatne w opiece w Niemczech
Praca w niemieckiej opiece cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Zanim jednak zaczniesz odpowiadać na oferty zamieszczone w sieci, poznaj jej specyfikę. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zawód ten polega na tworzeniu relacji z drugą osobą. Twój przyszły podopieczny osiągnął już zapewne wiek podeszły i być może jest przewlekle chory. W ciągu swojego życia zebrał pewne doświadczenia, a jego charakter może się różnić od Twojego. Warto mieć świadomość istnienia różnic i być gotowym do ich akceptacji. W dużej mierze to od Ciebie zależy, jak będzie wyglądała Wasza relacja opiekun-podopieczny. Jeżeli jednak jesteś:
- komunikatywny,
- otwarty na innych,
- empatyczny,
- asertywny
– śmiało możesz spróbować swoich sił jako opiekun w Niemczech. Agencje wymagają też znajomości języka i doświadczenia w opiece.
Praca opiekunki: etapy budowania relacji z podopiecznym
Pierwszym krokiem do zbudowania trwałej, przyjacielskiej relacji z seniorem jest ustalenie zasad. Tak – to nie pomyłka. Zdarza się, że nieporozumienia i negatywna atmosfera wynikają z braku wytyczonych zasad. Dlatego już podczas pierwszego dnia pracy w opiece w Niemczech dobrze jest porozmawiać z podopiecznym i jego rodziną. Wspólnie ustalcie zasady panujące w domu; oczywiście z pełnym poszanowaniem tych, które obowiązywały dotychczas. Warto przy tym pamiętać, że osoby starsze nie lubią wielu zmian i trudniej się do nich dostosowują.
Kolejnym etapem jest aktywne słuchanie. Osoby starsze uwielbiają rozmowy i wspominanie minionych lat. Oczywiście możesz trafić na seniora, który będzie wolał milczeć, ale nie warto zakładać, że zawsze tak będzie. Przygotuj się więc na słuchanie długich, czasem powtarzających się opowieści. Postaraj się tym nie zrażać, ale okazywać zainteresowanie i dopytywać o szczegóły.
Trzeci krok to zaplanowanie wspólnego czasu wolnego. Kiedy już opiekunka w Niemczech wykona wszystkie obowiązki domowe i pielęgnacyjne, ma za zadanie dotrzymać seniorowi towarzystwa. Dobrym pomysłem jest więc wykorzystanie wspólnego czasu na aktywności fizyczne i umysłowe. Może podopieczny uwielbia spacery, a w deszczowe dni chętnie gra w planszówki? Bądź otwarty na sugestie i wysuwaj swoje propozycje. A jeżeli coś nie do końca Ci odpowiada, mów o tym – uprzejmie i z uśmiechem. Serdeczny wyraz twarzy pozwala zrobić dobre wrażenie i pomaga obu stronom otworzyć się na relację. I przede wszystkim pamiętaj, że gorsze dni mogą się zdarzyć zawsze. Mają jednak jedną piękną cechę – mijają. Postaraj się więc kierować optymizmem, nawet jeśli w danej chwili senior nie chce współpracować.
Praca opiekunki w Niemczech czeka na Ciebie!
Opieka nad seniorem jest zajęciem trudnym i pełnym wyzwań. Jednak jeśli oczekujesz satysfakcji z wykonanej pracy – nie ma lepszego zawodu! Wystarczy tylko od samego początku zadbać o jak najlepsze relacje z podopiecznym. Czujesz, że jest to praca dla Ciebie? Zajrzyj na SenioPort i odpowiedz na jedną z ofert pracy w niemieckiej opiece albo zamieść swoje własne ogłoszenie: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka