Czy warto kupić używaną skrzynię biegów?

Czy warto kupić używaną skrzynię biegów?

Awarie samochodu to zwykle coś nie do uniknięcia. Nawet auto, o które dbamy, może pewnego dnia zastrajkować i odmówić dalszej jazdy. Pół biedy, jeżeli powód okaże się błahy. Może niestety okazać się, że nasz budżet domowy musi udźwignąć wydatek nie tylko niespodziewany, ale też spory. Takim wydatkiem jest przywrócenie do używalności skrzyni biegów. Postaramy się naświetlić kwestię zakupu używanej skrzyni, a przede wszystkim zastanowimy się, czy taki pomysł jest w ogóle godny uwagi.

Musimy wiedzieć, jakiej skrzyni potrzebujemy

Zakup używanej skrzyni może okazać się rozwiązaniem bardzo rozsądnym. Najpewniej chodzi przecież o auto niezbyt nowe, do którego raczej nie kupimy przekładni fabrycznie nowej. Oczywiście możemy zdecydować się także na naprawę uszkodzonej skrzyni, ale nikt nie da nam gwarancji, że za jakiś czas nie zepsuje się ona znowu. Jeśli uszkodzenia są rozległe, najlepszym wyjściem będzie zakup skrzyni używanej, najlepiej regenerowanej. Zanim jednak wybierzemy się na złom samochodowy, musimy wiedzieć, jaką skrzynię zamontowano w naszym aucie. Mówimy o podzespole, którego identyfikację najczęściej umożliwia konkretny symbol, wzbogacony niekiedy o wyznacznik przełożeń. Posiadanie tej wiedzy może okazać się niewystarczające. Zdarza się bowiem, że dwie przekładnie o identycznych symbolach różnią się w sposób dość istotny. Nie zgadzać może się zarówno ich obrys, jak i miejsca mocowania. Inne mogą być nawet rodzaje odczytu prędkości.

Coś nie tak? Zawsze możesz domagać się zwrotu

Zakup skrzyni z rozbitego bądź wyeksploatowanego samochodu to często inwestycja na chybił-trafił. Przepisy są w tym wypadku po stronie kupującego. Każdy sklep z używanymi częściami samochodowymi musi przyjąć zwrot. Prawo nakazuje tak również wtedy, gdy dokonamy zakupów przez Internet, a nawet przez telefon. Jeżeli od daty zakupu nie minęło więcej, niż 10 dni, zwrot używanej skrzyni jest prawem kupującego. Oznacza to, że nawet jeśli nabyta przekładnia nie będzie pasować, nic nie jest stracone. Również wtedy, gdy na internetowej aukcji widniał napis w stylu: „Prosimy o przemyślane zakupy, zwrotów nie przyjmujemy”. Zaznaczmy jednak, że prawo to obowiązuje tylko wtedy, gdy kupiliśmy część od firmy, choćby takiej jak Scrabcar. Jeśli po drugiej stronie transakcji stała osoba prywatna, wówczas przyjęcie niepasującego elementu jest wyłącznie gestem jej dobrej woli (na który najpewniej nie mamy co liczyć).

Skrzynia nie działa. Co teraz?

W takich sytuacjach pamiętajmy o gwarancji. Pewnie każdy słyszał tajemnicze dość hasło: „gwarancja rozruchowa”. Co ono oznacza? To dobre pytanie, a odpowiedź bywa niejednoznaczna. Często bowiem jego dokładne znaczenie zależy od… sprzedawcy. Z tego względu jeszcze przed decyzją warto zapytać go, czym dla niego jest „gwarancja rozruchowa”. Nasz sklep z używanymi częściami samochodowymi to gwarancja pewnych zakupów na przejrzystych i jasnych zasadach. Oferta jest bogata, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + dwanaście =