Maszyny rolnicze ułatwiające przygotowywanie paszy dla zwierząt

Maszyny rolnicze ułatwiające przygotowywanie paszy dla zwierząt

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga korzystania z wielu maszyn i urządzeń. Oprócz podstawowych, takich jak ciągniki rolnicze, używa się wiele sprzętów dodatkowych. Doskonałym tego przykładem są śrutowniki niezbędne do przygotowywania paszy dla zwierząt. W sprzedaży dostępne są urządzenia o zróżnicowanej budowie i wydajności. Odpowiednio dobrane ułatwiają karmienie zwierząt hodowlanych.

Czym jest śrutownik i jak działa?

Podstawę działalności większości gospodarstw rolnych w Polsce stanowi uprawa zbóż i hodowla zwierząt. Ziarno pozyskiwane ze zbóż wykorzystywane jest nie tylko na potrzeby ludzi, ale również i zwierząt. Po odpowiednim przetworzeniu stanowi pełnowartościową paszę nazywaną śrutem. Do jej przygotowania niezbędny jest rozdrabniacz do zboża. Podstawowym zadaniem tego urządzenia jest rozdrabnianie ziaren, które będą spożywane przez bydło, trzodę chlewną lub drób. Śrutowniki do zboża wyposażone są w obracające się tarcze bądź płyty odpowiedzialne za miażdżenie zbóż oraz sita regulujące wielkość śruty. Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na jego wydajność oraz preferowaną gramaturę paszy.

Śrutowniki: przegląd dostępnych urządzeń

Do dyspozycji rolników jest kilka rodzajów maszyn. 

  • Rozdrabniacz do zboża tarczowy to sprzęt najbardziej uniwersalny i funkcjonalny. Zbudowany jest z dwóch współpracujących ze sobą żeliwnych lub stalowych tarcz. Do podziału ziaren dochodzi wskutek ich ścierania oraz ścinania. Tego rodzaju sprzęt rolniczy może być z powodzeniem wykorzystywany do miażdżenia ziaren dowolnych zbóż. Możliwość poziomu regulacji stopnia rozdrobnienia śruty pozwala dostosować ją do potrzeb zwierząt. 
  • Śrutowniki do zboża bijakowe z modułem ssąco-tłoczącym przeznaczone są do miażdżenia ziaren zbóż i kukurydzy. Zastosowanie modułu ssąco-tłoczącego pozwala na automatyczny pobór ziaren i wyrzut śruty, co znacząco usprawnia pracę oraz wpływa na poprawę wydajności. 
  • Trzecią grupę stanowią maszyny bijakowo-zasypowe. Tego rodzaju sprzęt wyróżnia się największą wydajnością, dlatego zwykle jest wykorzystywany w dużych gospodarstwach rolnych wytwarzających ogromne ilości pasz.

Jak dbać o śrutownik?

Śrutownik do zboża, tak jak wszystkie inne maszyny rolnicze, wymaga uwagi i regularnego serwisowania. Wskazane jest dokładne usuwanie pyłu i kurzu powstającego podczas pracy, a także niezwłoczne usuwanie wszelkich usterek. Takie działanie pozwala uniknąć poważniejszych napraw, które zwykle są również dość kosztowne. 

Aby urządzenie działało niezawodnie, zalecane jest korzystanie z części pochodzących od sprawdzonych producentów. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wysokiej jakości zamienników, które jakością dorównują oryginalnym częściom, a są od nich zdecydowanie tańsze. 

Serwisowanie rozdrabniaczy do zboża obejmuje również usuwanie luzów pojawiających się na śrubach i nakrętkach. Dokręcenie śrub i nakrętek zapobiega pojawianiu się wibracji i drgań, które mają negatywny wpływ na pracę urządzenia. Nie wolno również zapominać o okresowych przeglądach silnika oraz przewodów, zacisków, izolacji i innych elementów instalacji elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + dziewięć =