Odwodnienia liniowe w praktyce – dlaczego bywają niezbędne?

Odwodnienia liniowe w praktyce – dlaczego bywają niezbędne?

Woda daje życie, jednak w nadmiernych ilościach może być prawdziwie niszczycielska. Chociaż szkody wywołane silnymi opadami deszczu zazwyczaj przywodzą na myśl powodzie i podtopienia, to nie trzeba sięgać do tak skrajnych przykładów, aby zobrazować skalę zniszczeń, które mogą spowodować. Regularny kontakt z wilgocią jest w stanie doprowadzić do korozji wiele elementów konstrukcyjnych czy znajdujących się na zewnątrz pojazdów. Co więcej, formowanie się kałuż i błota jest uciążliwe zarówno dla pieszych, jak i kierowców, brudząc i znacznie zmniejszając przyczepność na dowolnej nawierzchni.

Chociaż w przyrodzie poziom wody reguluje się sam – udział biorą w tym rośliny oraz sam grunt, to tereny zabudowane są pod tym względem zaburzone, gdyż większość nawierzchni pokryta jest kotką brukową, betonem czy asfaltem. W takiej sytuacji nadmiar płynów nie ma stałego ujścia i gromadzi się w każdym wgłębieniu na drogach i chodnikach. Problem ten rozwiązany jest z użyciem profesjonalnie wykonanych systemów odwodnień, które skutecznie odprowadzają wodę do studzienek kanalizacyjnych.

W jaki sposób systemu odwodnień przystosowane są do swojej funkcji?

Na pierwszy rzut oka odwodnienia liniowe mogą wydawać się niezwykle prostym systemem – betonowe korytka, wmontowane w wybraną nawierzchnię. Są to jednak zaledwie pozory, gdyż sekret tych elementów kryje się w ich materiałach oraz procesie produkcyjnym. Największym wyzwaniem, z jakim muszą zmierzyć się systemu odwodnień, jest oczywiście wpływ otoczenia, co w naszym klimacie bywa szczególnie trudne z uwagi na roczne wahania temperatur. Zamarzająca woda może doprowadzić do uszkodzeń materiału, jeśli tylko dostanie się do pokrywających go wnęk i wyżłobień – aby temu zapobiec, korzysta się wyłącznie z wysokiej klasy betonu i tworzyw sztucznych. Do miejskich ścieków spływają także różne, często reaktywne chemikalia, nie wspominając już o potencjalnych uszkodzeniach mechanicznych czy promieniowaniu UV. Dobrej jakości odwodnienia są stworzone z myślą o wszystkich tych czynnikach, dzięki czemu mogą funkcjonować przez bardzo długi czas, zachowując pełną sprawność oraz estetyczny wygląd.

Z jakich odwodnień liniowych korzysta się najczęściej?

Odwodnienia liniowe występują w wielu wariantach. Podziału zazwyczaj dokonuje się ze względu na zastosowany podczas produkcji materiał. Za standard uznawane są systemy odwodnień betonowych, gdyż są one wyjątkowo przystępne i stosowane na bardzo szeroką skalę. Nie można jednak zapomnieć o produktach wykonanych z tworzyw sztucznych, ponieważ ich lekka i poręczna konstrukcja znacznie ułatwia proces montażu. Co więcej, są to materiały o świetnych parametrach i doskonałej odporności na czynniki otoczenia, dzięki czemu nie tracą na sprawności nawet w przypadku długiej, intensywnej eksploatacji. Na wzmiankę zasługuje również wyspecjalizowany polimerobeton, który wytwarza się na bazie żywicy syntetycznej, zastępującej cement w celu maksymalnego utwardzenia i wzmocnienia materiału, co gwarantuje mu doskonałą specyfikację techniczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 5 =