Wymiana wodomierza w domu jednorodzinnym – czy jest obowiązkowa?

Wymiana wodomierza w domu jednorodzinnym – czy jest obowiązkowa?

Wodomierze w blokach czy domach jednorodzinnych są niezwykle potrzebne. To właśnie one pozwalają określić dokładne zużycie wody przez odbiorcę, dzięki temu można precyzyjnie je określić i ustalić opłatę, która jest inna niż ryczałtowa. Wodomierze są dziś standardem i wymogiem. Różnią się od siebie jakością, rodzajem dokonywanych pomiarów.

Wodomierze w blokach – co ile lat konieczna jest wymiana?

Wielu osobom wydaje się, że mają obowiązek wymiany wodomierzy na nowe. Jednak prawo mówi zupełnie co innego. Co pięć lat istnieje obowiązek kontroli wodomierzy – nie zakupu. Pomimo, że obowiązek taki istnieje to usługa ta nie jest bezpłatna. Niestety wiele z wodomierzy, które znajdują się na rynku posiada gwarancję tylko na pięć lat.

Z tego powodu nie ma jako takiej kontroli, tylko jest to wymiana wodomierzy na nowe. W przypadku bloków, które administrowane są przez spółdzielnie mieszkaniowe, opłata związana z kontrolą czy wymianą wodomierzy wliczana jest w czynsz. Nie jest więc ona odczuwalna. Ważne jest też to, że poszczególni lokatorzy, właściciele mieszkań nie muszą o tym pamiętać.

Dostają powiadomienie od spółdzielni czy wspólnoty o planowanej kontroli czy wymianie wodomierzy na nowe. Warto w tym miejscu nadmienić, że kontrola jednego wodomierza, oczywiście w zależności od jego wielkości i rodzaju może kosztować około 60 zł. Zakup nowego urządzenia to koszt od 80 do 200 zł.

Więcej poradników znajdziesz na www.lazienkiabc.pl – sklep z wyposażeniem łazienki i kuchni!

licznik wody

Wodomierze w domach jednorodzinnych

Za legalizację wodomierza odpowiada jego właściciel, a nie użytkownik. Właściciel nie musi być też jego użytkownikiem. Właścicielem wodomierza jest więc osoba, która go kupiła, użytkownikiem może być zupełnie inny podmiot. W domach jednorodzinnych, tak samo jak i w blokach istnieje konieczność kontroli co pięć lat wodomierzy, ale nie wymiany ich.

Jeśli właściciel nie chce ponosić co pięć lat wydatków związanych z wymianą wodomierza na nowy, powinien kupić urządzenie, które to posiadają przede wszystkim dłuższą gwarancję. Koszt ich zakupu jest wyższy od tych z gwarancją pięcioletnią. Jednak w dłuższej perspektywie jest on bardziej opłacalny.

Na jaki wodomierz warto jest postawić?

Na rynku znajduje się wiele rodzajów wodomierzy. Od tych najprostszych, po takie, które nie wymagają wizyty dostawcy i spisania stanu licznika. To właśnie te urządzenia smart są obecnie najbardziej popularne. Do zalet ich zalicza się przede wszystkim to, że odczyt następuje drogą radiową – bez konieczności wizyty dostawcy.

Zaletą jest nie tylko szybki odczyt bez ingerencji osób trzecich. To inteligentne urządzenie przekazuje także informację o ewentualnej awarii – dzięki czemu można zapobiec np. poważnym zalaniom. Jest to urządzenie, które jest pozytywnie oceniane zarówno przez właścicieli domków jednorodzinnych, jak i dużych spółdzielni. Koszt jest wyższy, niż w przypadku standardowych wodomierzy, jednak komfort użytkowania ich i ewentualne korzyści są znacznie wyższe.

One thought on “Wymiana wodomierza w domu jednorodzinnym – czy jest obowiązkowa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 4 =